#
  • Yasader
  • 15.10.2008

TBMM ve Başbakanlık Uzmanları Çalışma Toplantısı

Yasama Derneğinin organize ettiği çalışma yemeğinde TBMM Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğü ile Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü idarecileri ve uzmanları 15 Ekim 2008 tarihinde TBMM’de bir araya geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa komisyonunda düzenlenen toplantıya TBMM Kanunlar ve Kararlar Müdürü ve Yasama Derneği başkanı Dr. İrfan Neziroğlu, Müdür yardımcısı ve Yasama Derneği başkan yardımcısı Semra Gökçimen, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürü Davut Karataş ile her iki kurumun yasama uzmanları katıldı. Her iki birim arasında ilk defa bu kadar geniş katılımlı bir çalışma toplantısı düzenlendi. Toplantıda yasama sürecinde karşılaşılan sorunlar masaya yatırıldı, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı hakkında bilgi veren Dr. İrfan Neziroğlu Yasama Derneğinin amaçlarından birisinin de yasama bürokratları arasındaki iletişim ve işbirliğini arttırmak olduğunu, bu tür tanışma ve çalışma yemeklerinin diğer kurumlarla da yapılacağını, işbirliğinin artmasının yasama sürecine olumlu katkıları olacağını ifade etti. Dr. İrfan Neziroğlu karşılıklı çalışma toplantılarının yanı sıra Kasım ayı içerisinde bütün kamu kurum ve kuruluşlarından kanun yapım sürecinde aktif olarak rol alan bürokratların katılacağı bir yemek düzenleneceğini ifade etti. Benzer bir yemek daha önce 2003 yılında düzenlenmişti. Yemeğin amacı süreçte rol alan bütün kamu görevlilerinin birbirlerini tanımalarını sağlayarak karşılıklı işbirliğini geliştirmektir.

Daha sonra Başbakanlıktan gelen heyet adına Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürü Davut Karataş ve tasarılar grup başkanı Mehmet Bıçkıcı konuşma yaptı. Konuşmalarda karşılıklı işbirliğinin önemine değindi.

Tanışmanın ardından TBMM Kanunlar ve Kararlar Müdür yardımcısı Semra Gökçimen TBMM’deki yasama süreci ve Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğünün yapısı hakkında bir sunum yaptı.

Karşılıklı soru-cevaplardan sonra yemeğe geçildi. Karşılıklı ziyaretlerin arttırılmasının kararlaştırıldığı toplantıda ayrıca öncelikle her iki kurumda çalışan yasama uzmanlarını kapsayan bir e-posta grubunun oluşturulması, daha sonra da diğer kamu kurumlarında yasama sürecinde görev yapan bürokratların gruba dahil edilmesi kararlaştırıldı.