#
  • Yasader
  • 15.03.2011

HIV/AIDS İle Yaşayanların Haklarına Yönelik Savunuculuk ve Farkındalık Yaratma Projesi Diyarbakır Toplantısı'na Katılım

YASADER olarak, “HIV/AIDS İle Yaşayanların Haklarına Yönelik Savunuculuk ve Farkındalık Yaratma Projesi Diyarbakır Toplantısı”na katıldık.

“HIV/AIDS ile Yaşayanların Haklarına Yönelik Savunuculuk ve Farkındalık Yaratma” projesi kapsamında HIV/AIDS konusunda ayrıntılı ve kapsamlı bir yasa taslağı oluşturmak amacıyla düzenlenen üçüncü “Yasal Çerçeve Oluşturmada İş Birliği Arama Toplantısı” 14 Mart 2011 tarihinde Diyarbakır’da düzenlendi. Pozitif Yaşam Derneğinin yürüttüğü ve YASADER’in proje ortağı olarak desteklediği toplantıya Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi’nden birimler ile Diyarbakır Kadın Araştırmaları ve Sorunları Merkezi, İnsan Hakları Derneği, Eğitim-Sen, Mazlum-Der, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Yerel Gündem 21, Van Kadın Derneği, Kamer Vakfı, Kardelen Kadın Evi, Diyarbakır Sanat Merkezi, Gençlik ve Değişim Merkezi, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Hevjin, Göç-Der, Dicle Ünv. Tıp Fakültesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu, Uluslararası Af Örgütü temsilcileri, sağlık çalışanları ve HIV ile yaşayanlar olmaz üzere 27 kurumdan toplam 49 kişi katıldı.

Derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu üyeleri Selim Yılmaz ve Hüdai Şencan’ın katıldığı toplantıda;

  • Pozitif Yaşam Derneği eğitmeni / iletişim sorumlusu Çiğdem Şimşek, “HIV ile Yaşamak Mümkün mü?”,
  • Proje Direktörü Serhan Karataş, “Farkındalık ve Savunuculuk Projesi Deneyimi”,
  • Helsinki Yurttaşlar Derneği – Pozitif Yaşam Derneği Hukuk Poliklinikleri Proje Koordinatörü Cenk Soyer; “HIV/AIDS ve Hak İhlalleri”,
  • Pozitif Yaşam Derneği Proje Koordinatörü Murat Köylü, “HIV/AIDS Yasası” Neden Gerekli?”,
  • İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevki Sözen, “Hasta Hakları Bağlamında HIV/AIDS” temalı sunumlar yaptılar.