#
  • Yasader
  • 5.05.2012

Yerel STK’ lar İçin Yasama Okulu Projesi Çorum Toplantısı

Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışan bir grup yasamacı tarafından 2003 yılında kurulmuş olan Yasama Derneği (YASADER), son yıllarda sivil toplum kuruluşlarına yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Yerel STK’ların sorunlarını ve önceliklerini Parlamento’ya daha etkin bir şekilde taşımalarına katkı sağlamayı amaçlayan; Hollanda Büyükelçiliğinin MATRA Programı işbirliği ile yürütülen “Yerel STK’lar İçin Yasama Okulu Projesi”nin eğitim ve atölye çalışmalarının üçüncüsü 5-6 Mayıs tarihlerinde Anitta Otel’de gerçekleştirildi.

Sertifika törenine; Vali Sayın Nurullah ÇAKIR, TBMM İdare Amiri ve Çorum Milletvekili Sayın Salim USLU, Belediye Başkanı Sayın Muzaffer KÜLCÜ katıldı.

Projenin kapsamında yapılan eğitim ve atölye çalışmaları çerçevesinde, STK temsilcilerini yasa yapma süreci ve parlamenter denetim yolları konularında bilgilendirici sunumlar ve konu bazlı oluşturulan gruplar vasıtasıyla uygulamalı çalışmalar gerçekleştirildi. Bu bağlamda, STK’ların gündeme getirmek istedikleri sorunları, bir yasama materyali (yasa teklifi taslağı, sözlü veya yazılı soru, genel görüşme veya meclis araştırması önergeleri  taslakları vs.) haline getirmelerine yönelik uygulamalı atölye çalışması yapıldı.

Anitta Otel’de, Cumartesi günü saat 9.30’da başlayıp Pazar günü öğleden sonra yapılan sertifika töreniyle tamamlanan eğitimlere, Çorum’un yanı sıra Amasya ilinden de STK temsilcileri katıldı. Yerel basının da büyük ilgi gösterdiği ve son derece sıcak bir atmosferde geçen eğitim çalışmalarına katılan temsilciler, aktivitelerin çok yararlı olduğu yönünde fikir beyan ederken, bu tür çalışmaların Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik temennilerini dile getirdiler.

Bu tür organizasyonların ilimizde yapılması memnuniyet verici diyen Vali Çakır, “İlimizin tanıtımı ve diğer yapılacak konferanslar için önemli referanslar olacaktır. Katılımcıları tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.” dedi.