#
  • Yasader
  • 28.12.2011

“Demokraside Kadın İzleri” Projesi Şanlıurfa Toplantısı

Demokraside Kadın İzleri Projesi”  kapsamında ŞANLIURFA’da, 26-27 ARALIK 2011 tarihleri arasında ŞANLIURFA, VAN, ADIYAMAN, DİYARBAKIR, BATMAN ve MARDİN’den katılan sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımı ile yerel sorunların parlamentoya taşınmasına ilişkin atölye çalışması gerçekleştirdik. Projenin final toplantısı Şubat ayı içerisinde TBMM’de yapılacak.

İki günlük çalışma toplantısında katılımcı STK’lara Yönetim Kurulu üyemiz Beyhan HAMURCU tarafından yasama süreci, parlamentonun denetim işlevini hangi yollarla gerçekleştirdiği ve sivil toplumun bu sürece katılımı ilgili yasama eğitimi verilmiş ayrıca katılımcıların süreçle ilgili soruları yanıtlanmıştır.

Katılımcılar önce sorunlarını belirlediler. Sonra yaptıkları sunumlarla bu konuları tartıştılar ve bu sorunları çözecek kanun teklifleri hazırladılar; taleplerini soru önergeleri, meclis araştırma ve genel görüşme önergelerine dönüştürdüler; bireysel başvuru dilekçeleri hazırladılar.

Çalışma toplantısında katılımcılara yöneltilen “Parlamentoya hangi kadın sorununu öncelikli olarak iletirdiniz? Neden?” sorusunda “Şiddet, Eğitim, İstihdam, Sağlık ve Politika” öne çıkan başlıklar olmuştur.

Toplantı sonrası katılımcılar sertifikalarını aldılar.