TBMM’ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi

Yasama Derneği (YASADER), “TBMM’ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi” adıyla yeni bir Proje’ye başlıyor. Hollanda Büyükelçiliğinin MATRA Programı çerçevesinde finanse edilen bu Projenin amacı, TBMM’ye ve Kamu Denetçiliğine bireysel başvuru yollarına ilişkin farkındalığı artırmak; söz konusu kurumlara mevzuata uygun ve nitelikli bireysel başvuruların yapılmasını sağlayarak bireysel başvuru yollarının etkinliğini artırmak ve böylece Anayasa ile güvence altına alınmış temel bir hak olan “dilekçe hakkı”nın daha aktif hale getirilmesini sağlamaktır.

Proje ile TBMM’ye bireysel başvuru yolları konusunda çalışmaları bulunan akademisyenlerin Projeye dahil edilmesi ile Yasama Dergisinin bastırılacak iki özel sayısında konu ile ilgili makalelerin yayınlanması ve bu alandaki çalışmaların artırılması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında üç büyük şehirde (Ankara, İstanbul ve İzmir) ikişer günlük etkinlik yapılacaktır. Her bir etkinlikte, çevre illerden gelecek STK temsilcileri dahil olmak üzere yaklaşık 70 STK temsilcisinin katılımı öngörülmektedir. İllerdeki etkinlikler tamamlandıktan sonra sonuçların topluca değerlendirilmesi için Ankara’da final toplantısı yapılacaktır. Final toplantısına komisyon başkanları, akademisyenler ve STK temsilcileri davet edilecektir.

Projeye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

PROJENİN ADI:

TBMM’ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi

PROJENİN TARAFLARI:

Yasama Derneği-Hollanda Büyükelçiliği

PROJENİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHİ:

01 Mayıs 2015 – 01 Mayıs 2016

PROJE KOORDİNATÖRÜ:

Semra GÖKÇİMEN, Yasama Derneği Kurucu Üyesi, TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkan Yardımcısı, Yasama Dergisi Yayın Kurulu Üyesi

PROJE KOORDİNATÖR YARDIMCILARI:

Fahri BAKIRCI, Yasama Derneği Kurucu Üyesi, TBMM Kanunlar ve Kararlar Müdür Yardımcısı, Yasama Dergisi Editörü

Bahadır YEŞİLIRMAK, Yasama Derneği Genel Sekreteri, TBMM Yasama Uzmanı

Selay GÖKALP GÜNEŞ, Yasama Derneği Üyesi, TBMM Yasama Uzmanı

Comments are closed.