“Üniversite Gençliği Yasama ve Denetim Süreçlerine Katılım Mekanizmalarını Öğreniyor” Projesi Erzincan Üniversitesi Etkinliği

Proje Adı : Üniversite Gençliği Yasama ve Denetim Süreçlerine Katılım Mekanizmalarını Öğreniyor
Yürütücüsü :YASAMA DERNEĞİ (YASADER)
Faaliyet Tarihi : 27-28 Ekim 2016
Yer : Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu

Genel Amaç:
Proje ile temsili demokrasinin, sadece seçim dönemlerinde oluşan bir seçmen-temsilci ilişkisi olmadığını göstermek, taleplerin TBMM’ye iletilmesinin normal hayatın bir parçası olduğunu, Parlamentonun ulaşılmaz ve erişilmez bir mekanizma olmadığını, Parlamenterlerin toplumun kendilerini izlemelerine, taleplerini değerlendirebilmelerine ve buna uygun politikalar üretebilmelerine ihtiyaçları olduğu gerçeğini Üniversite öğrencilerine aktarmak amaçlanmıştır.
27-28 Ekim 2016 Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirmiş olduğumuz etkinliğe 195 öğrenci iştirak etmiştir. Projenin açılışında Yrd. Doç. Dr. Ömer GEDİK(Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku A.B.D. Öğretim Üyesi), Arş. Gör. Kahan Onur ASLAN (Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku A.B.D. Araştırma Görevlisi) gençlerin yasama ve denetim süreçlerine katılımının ve bu anlamda projenin önemine ilişkin konuşmalar yaptılar.
YASAMA Derneği Başkan yardımcısı Muaz Ayhan IŞIK 2003 yılında bir grup yasamacı tarafında kurulan derneğin amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Bu kapsamda hedef kitlemiz olan üniversite öğrencilerine;
Sn. Ahmet YÜKSEL TBMM’nin Yapısı, Görevleri ve İşleyişi, Sn. Bahadır YEŞİLIRMAK Yasamaya ilişkin temel kavram ve kurumlar ve Kanun yapım süreci hakkında bilgi verdi. Teorik kısmın sonunda ise Sn Ahmet BOZKURT Bilgi edinme ve Denetim yolları ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Etkinliğin ikinci oturumda üniversiteli gençler “Model Parlamento” çalışmasına katıldılar. Bir kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sürecinin modellendiği çalışmada öğrencilerden oluşan model parlamentoda kanun teklifi görüşülerek kabul edildi.

photo_20161028_104454 img-20161029-wa0030 img_20161027_152322img_20161028_110716

Kategori : Genel. Yerimi olarak kaydet.

Comments are closed.